| Правда про Росію Подорожній щоденник Кюстін А. Видавництво К.: Ярославів Вал, 2009, 241 ст. (Всесвітня історія) У 1839 р. Росію відвідав француз Астольф де Кюстін. За три місяці маркіз побував у Петербурзі, Москві, Ярославлі, Владимирі та Нижньому Новгороді, а повернувшись додому, по чотирьох роках надрукував свої подорожні записи. Росія постає в них «країною деспотизму», де «панує пригноблення», «поліцію і страх приймають за основи суспільності», «підкорення похвальне, зверхність шанована», а в кожному чужинці вбачають шпигуна. Ця «східна тиранія», за словами Кюстіна, «безнастанно загрожує» Європі. Подорожні нотатки Кюстіна розійшлися величезними накладами у Франції, Німеччині, Британії, згодом їх надрукували в США. Натомість у Росії книжку сприйняли з обуренням і заборонили. Російський уряд розгорнув кампанію проти Кюстіна – у французькій пресі почали з’являтися статті, що заперечували і спростовували його твердження. Однак це лише додало книжці популярності – з’явилися додаткові наклади, часом «піратські». Книжка набула статусу соціально-філософського твору.
Проте, на жаль, український читач отримав зовсім не оригінальний Кюстінів твір: видавці взяли до роботи переказ О. Мерчанського, випущений 1958 р. у Канаді з передмовою Дмитра Донцова.
Від оригіналу це видання відрізняється титулом (Кюстінова назва – «Росія у 1839 році»), обсягом (книжку значно скоротили, викресливши все не потрібне для ідеологічної боротьби), структурою.
|