| Ихтамнет Рассказ в письмах о войне 1941–1945 гг. Хроника российско-украинской войны 2014–2018 гг. Юхилевич Е. А. Видавництво Днипро : ПП «Крос-Принт», 2019, 572 ст. (Історія України) Видання складається з двох частин. Перша – це листи радянського офіцера – Адольфа Михайловича Юхілевича до своєї дружини і стосуються подій Другої світової війни та першого року після неї. Розміщені у хронологічній послідовності, вони опубліковані не всі, а вибрані за таким принципом: знакові, інформативні та просто цікаві, тому цілком можуть бути розглянуті як щоденник. Деякі листи скорочено, приведено не в повному обсязі, з них видалені особисті побутові подробиці, які нецікаві читачеві. Цінний фактографічний матеріал ілюструють і доповнюють світлини, листівки та військові документи з архіву автора листів.
Адольф Михайлович Юхілевич (1902–1993 рр.), єврей за походженням, народився у Павлограді, а з 1921 р. мешкав у Катеринославі–Дніпропетровську. Архітектор за фахом, член Спілки архітекторів України, займався проектуванням цивільних і промислових будівель. У перші післявоєнні роки працював над проектуванням шахтарських населених пунктів на Донбасі, а потім до кінця трудової діяльності – цивільних приміщень у Дніпропетровську. У серпні 1941 р. Адольфа Михайловича було мобілізовано до лав Червоної армії, був інженером-фортифікатором в інженерних військах. Воював на Південно-Західному, Донському, Степному, Сталінградському та 2-му Українському фронтах. До Дніпропетровська зміг повернутися лише у липні 1946 р.
Листи адресовані дружині Марії Ісаківні Зак (1911–1975 рр.), уродженці Катеринослава, якій на початку війни вдалося евакуюватися до Удмуртії, потім на Урал до Свердловська. Інакше її б спіткала доля 11–13 тисяч євреїв міста, яких нацисти знищили у балці Ботанічного саду, протитанковому рові на околицях та інших місцях Дніпропетровська. Закінчивши Інститут народної освіти (нині – ДНУ ім. Олеся Гончара), Марія Ісаківна викладала хімію у вузах Дніпропетровська і Свердловська. За своїм змістом листи виходять за межі особистої переписки: в них описано події на фронті, воєнний побут і повсякдення, історії співробітництва з окупантами колишніх колег і знайомих, евакуація і окупація, Голокост. Листи містять багато прізвищ дніпропетровців, тому текст супроводжують у посиланнях коментарі авторки.
Друга частина книги – твір «Ихтамнет» описує події і перебіг гібридної війни на Сході України в період 2014–2018 рр. Це не науково-історична праця, не політична публіцистика, це – роздуми і враження над тим, що відбувалось, яке авторка пропустила через призму власного світосприйняття, досвіду, життєвої позиції і переконань. Хронологічно друга частина книги починається подіями осені 2013 р. і завершується захопленням українських військових кораблів у Керченській протоці (25 листопада 2018 р.). Твір доповнено світлинами з різних інтернет-порталів та з особистого архіву авторки.
|