| Пів століття опору: кримські татари від вигнання до повернення (1941–1991 рр.) Нарис політичної історії Бекірова Г. Видавництво К.: Критика, 2017, 488 ст. (Історія України) Книга присвячена вкрай драматичним подіям в історії кримськотатарського народу – депортації 1944 р, виживання народу у спецпоселеннях, важкій і довгій (з багатьма жертвами) боротьбі за повернення на історичну батьківщину. Детальний виклад історії кримськотатарського національного руху, підкріплений добіркою малодоступних документів із кримських, київських і московських архівів, а також доданим до розвідки розлогим інтерв’ю з лідером цього руху, багатолітнім радянським політв’язнем Мустафою Джемілєвим (який, що дуже вадливо, написав передмову до книжки), виразно показує, що говорити доводиться водночас про два різноспрямовані опори: опір кримських татар злочинній політиці московської влади та опір злочинної влади справедливим вимогам цього національного руху. Попри перемогу кримських татар і їхнє повернення на історичну батьківщину чверть століття тому, обидва опори тривають.
Про спробу московського реваншу, пов’язану з новою російською окупацією Криму (яка, втім, виходить за хронологічні межі цього дослідження), розмірковує у післямові голова Меджилісу кримськотатарського народу, президент Світового конгресу кримських татар, народний депутат України Рафат Чубаров.
Наукове видання, окрім публікацій джерел з різних архівів (деякі з них вперше вводяться до наукового обігу), інтерв’ю Мустафи Джемілєва, супроводжене іменним покажчиком, що значно полегшує інформаційний пошук, містить фотоматеріали, чорно-білі та кольорові світлини.
|